facebook twitter rss
Navštivte kapely, kde hraju:

Stratovarius – Polaris

Stratovarius - Polaris
Styl: power metal

Hodnocení: ★★★★★☆

V Roce 2008 jakoby se po Stratovarius slehla zem, nikdo o nich neslyšel a uvnitř kapely to mezitím pěkně vřelo. Mezi kytarovým géniem Timem Tolkim a ostatními členy skupiny panovaly silné rozpory. Došlo to až tak daleko, že Tolki oznámil 4. března světu, že Stratovárius končí.

Zpěvák Kotipelto s dalšími členy jen tak ale nechtěli zahodit dobré jméno a dlouholetou práci se Stratovarius za hlavu, proto začaly velké tahanice s Tolkim o práva na jméno kapely. Mezitím Tolki vydal album, které mělo původně vyjít pod názvem Stratovarius. Tolki ho však vydal s nově vytvořenou skupinou Revolution Renaissance. Poté se objevila na stránkách zpráva od Kotipelta a spol, že Stratovarius opět žije, nyní však bez Tolkiho. Později v červnu Tolki vydal oficiální oznámení, že se vzdal všech práv na Stratovarius.

Je jasné, že bez Tolkiho, který se podílel skladatelsky z 95%, bude kapela již někým jiným a v budoucnu se to musí projevit. V květnu tohoto roku vyšlo nové album Polaris již bez Tima Tolkiho. Tolkiho nahradil nadějný mladý kytarista jménem Matias Kupiainen. Nově utvořená formace se ze všech sil snažila, aby Polaris znělo jako starší desky. Musím uznat, že se jim to celkem povedlo a že i bez Tolkiho umějí Stratovarius složit silný materiál. Skladatelsky se nejvíce zasnažil basák Porra, který složil 5 písní. Do mlýnku však přiložili také nový kytarista Matias s Kotipeltem a i klávesák Johannson. Z toho je patrné, že se všichni zapojili do skládání a po dlouhé době opět Stratovarius pracovali jako kapela. Myslím, že tato uvolněná atmosféra z alba jen číší. Hned první píseň Deep Uknknown, která je ztvárněna také jako videoklip vás přinutí zpozornět a poslouchat. Myslím, že každý powermetalový fanda si na albu najde to svoje, protože na Polaris naleznete jak rychlé písně jako „Blind“ nebo „Forever is Today“, tak i spíše epické jako „Emancipation Suite Part I: Dusk“ a „Part II: Dawn“.

Po poslechu celého alba však možná dojdete k závěru: „tohle všechno už jsem ale někde slyšel“, a že Stratovarius možná kopírují sami sebe. Schválně si zkuste poslechnout Higher we go a o něco pomalejší Hunting high and low. Nicméně toto album hodnotím kladně a určitě stojí za to si Polaris poslechnout. Na živo navíc skladby z Polaris znějí velice dobře a zapadají mezi starší písně. Matias Kupiainen potvrdil, že dokáže zahrát všechny skladby a nahradil tak Tolkiho bez menších problémů. Tolki nyní skládá písně na další svůj projekt: „Project Strato“, kde budou hrát bývalí členové Stratovarius z alba Dreamspace.


Země: Finsko Label: Victor, Ear Music, Edel Music Datum vydání: 15.5.2009
Moje oblíbená píseň: Higher We Go

Skupina

zpěv Timo Kotipelto
kytara Matias Kupiainen
basa Lauri Porra
bicí Jorg Michael
klávesy Jens Johansson

Seznam skladeb:

1 Deep Unknown
94 %
2 Falling Star
84 %
3 King of Nothing
80 %
4 Blind
85 %
5 Winter Skies
78 %
6 Forever Is Today
92 %
7 Higher We Go
98 %
8 Somehow Precious
56 %
9 Emancipation Suite Part I: Dusk
72 %
10 Emancipation Suite Part II: Dawn
66 %
11 When Mountains Fall
75 %
Zvuk:
97 %
Obal:
94 %
Celkový dojem:
85 %

Publikováno: Červenec 28, 2009 v 16:04 1 213 zobrazení Tiskworks on Wordpress, Design by Michal Horák 2011, kontakt: horakmi@gmail.com piranha SilveryMoon