facebook twitter rss
Navštivte kapely, kde hraju:

Masters of Rock 2009

Úvod

Po dlouhém čekání a těšení opět nastal hudební svátek v podobě největšího mezinárodního čtyř-denního hudebního festivalu v ČR – Masters Of Rock (dále jen MOR).Masters Of Rock Festival probíhal od 9. do 12. července 2009 v areálu likérky R. Jelínka. Oproti loňským ročníkům areál likérky prošel celkem značnými změnami. Celý areál se o něco rozšířil, poprvé tu přibyla druhá stage a v areálu také vyrostla betonová přístavba k hlavní ploše, tam kde dříve byla vytvořena pouze rozebíratelná konstrukce. Také místa, kde se v minulých ročnících tvořilo bahno, byla letos zaházena směsí kůry a pilin, takže se zde bahno netvořilo, výjimkou byla oblast před tribunou, kde ani toto nepomohlo. Navíc také přibyla další obrazovka, která byla umístěna za konstrukcí zvukaře se závěsnými reproduktory, takže vzadu, bylo krásně vidět a sylšet.Masters Of Rock Jinak pořadatelsky byla akce zvládnuta velmi dobře. Každý den ráno bylo v areálu vždy čisto, „toitoiky“ byly také celkem čisté. V areálu jsme mohli nalézt nepřeberné množství stánků a obchůdků s metalovými věcmi. Nechyběly samozřejmě hospůdky a Jelínkovská chlastojedla :) . Odhaduji, že návštěvnost byla možná ještě větší než loni, takže tak kolem 25 tisíc návštěvníků.

1. Den

Do Vizovic jsme dorazili já, Tomáš a bratr s Monikou kolem druhé hodiny a areál už byl hodně zaplněn. Mnozí teprve přijížděli, ale co vím tak spoustu lidí už ve Vizovicích bylo od středy, někteří i od úterý.Masters Of Rock Po příjezdu jsme ihned šli na louku, kde vždy kempujeme. Po vybalení a postavení stanu jsme zamířili směrem k druhému vchodu. To už byl ale festival zahájen českou trash/core formací Bethrayer. Po nich následovala pro mě neznámá skupina Nil. U této skupiny mě nejvíce zaujal zajímavý hlas zpěvačky Hanky, kterou i po skončení pochválil zpěvák z In Extremo.Masters Of Rock Po Nil následovala další česká skupina. Tentokrát se nám představili domácí Fleret s Jarmilou Šulákovou, která zde také slavila své 80 narozeniny. V tomto úctyhodném věku dokázala Jarmila rozpařit metaláky stejně dobře jako Angela z Arch Enemy. Po fleretu následovala pro mě naprosto otřesná skupina Vypsaná Fixa, proto jsme raději odešli z doslechu do stanu. Po roce, na Masters opět zavítali němečtí In Extremo. Nijak zvlášť jsme je vidět nechtěli, tak jsme stále odpočívali, protože jsme byli unaveni z cesty. Další skupinu jsme si však ujít nenechali.

Masters Of Rock

Následovali totiž němečtí Rage. Než jsme však dorazili, stala se velmi ošklivá nehoda. Neznámá žena byla sražena vlakem, který zrovna odjížděl z Vizovic do Zlína. V úseku, kde se tragédie stala, vlaky jezdí krokem a neustále houkají, strojvůdce však již zastavit nedokázal. Vlak ženě amputoval obě nohy – po místním ošetření byla pak převezena vrtulníkem do olomoucké nemocnice. Nyní již není v přímém ohrožení života, čeká ji však řada dalších operací. Po této tragédii jsme byli docela zaskočeni a přišli jsme na Rage asi 15 minut po začátku. Skupina letos oslavuje 25 výročí existence, a proto si pozvala řadu zajímavých hostů. Rage zahráli celkem zajímavý repertoár.Masters Of Rock Zazněly písně jako Don’t You Feel The Winter, Lord Of The Flies, Soundchaser nebo moje oblíbená Innocent. Mezi hosty se objevil dlouholetý přítel Peavyho a to zpěvák a basák Schmier ze skupiny Destruction. Schmiera sem navíc viděl v klidu pobíhat druhý den po areálu. Rage se mi dost líbili. Po nich následoval Headliner celého festivalu.Masters Of Rock Tím letošním největším tahákem byli finští NIGHTWISH, kteří přivezli Dark Passion Play, ale nejenom to. Celá show byla velice vyšperkovaná různými pyrotechnickými efekty. Mnozí návštěvníci hodně pomlouvali zpěv Annete a celkově vystoupení Nightwish. Nemá ale cenu zde srovnávat operní Tarju a popovou Annete, prostě to jsou úplně jiné typy zpěvaček a proto se ani srovnávat nedají. Je pravda, že písničky z dob Tarji prostě Annete nevyzpívá, ale zase se snaží, a nemůže za to, že vyhrála konkurz. Masters Of Rock Myslím ale, že Nightwish odehráli kvalitní koncert. Akorát ty blond vlasy si mohla Annete nechat na doma, takhle vypadala jako nějaká princezna z pohádky a ne metalová zpěvačka. Rozhodně se mi tento koncert líbil více než koncert Nightwish v Praze v únoru. Tentokrát nám představili daleko zajímavější playlist. Zazněli songy jako Romanticide, The Siren, The Escapist nebo upravená Dead Boy’s Poem. Samozřejmě nechyběly pecky jako Amaranth, Nemo nebo závěrečná Wish I Had An Angel. Po jejich show hodně lidí odešlo a to také proto, že se protáhly asi o půl hodiny přípravy orchestru pro brazilskou skupinu Shaman. Tato formace zde natáčela DVD v nové sestavě. Shaman s orchestrem předvedl celkem dobrý powermetalový nášup. Jen mě překvapilo, že zpěvák musel mít připraveny texty, ze kterých si občas pomáhal. Zřejmě měl trému. Shaman skončili asi ve 2:45 a to jsme unaveni zamířili rovnou do stanu.

2. Den

Druhý den v pátek se začínalo od 14 hod odpoledne. První dvě kapely Blowsight a Keep of Kalessin nás moc nezajímali, tak jsme se šli kouknout až na český Kreyson s Laďou Křížkem v čele.Masters Of Rock Kreyson odehráli naprosto výborný koncert. Kreyson také zahrál pár písní od Vitacitu. Vše řádně odsýpalo a Křížek si vychutnával pořádnou a zaslouženou atmosféru. Po Kreyson následovala Americká znovu seskupená formace Death Angel. Na tuto partičku trasherů jsem byl dost zvědav. A opravdu předvedli výborné vystoupení. Další dvě kapely nejsou zrovna můj šálek kafe. Po Death Angel následovali death-metaloví Kataklysm a poté Korpiklaani. Na tyto kapely se ale určitě těšilo spousty fanoušků už jen podle černých trik s jejich logy.Masters Of Rock Od půl desáté přišla na řadu powermetalová smršť. Od Dragonforce sem čekal hodně, ale to co předvedli, bylo neskutečný. Dragonforce se přijeli poprvé představit do České republiky a myslím, že nás budou navštěvovat častěji, podle toho, jaký měli ohlas. Každá jejich píseň byla plná energie a všichni muzikanti si show vyloženě užívali a s nimi i diváci. Hodinový koncert utekl jako voda a na scéně se zanedlouho objevily kulisy s hlavou Ježíše. Ano EDGUY přijeli i na Masters představit svou novou placku Tinnitus Sanctus. Avšak z nového materiálu hráli pouze tři skladby. Show začala rokenrolovou písní Dead Or Rock a rozskákala tak celý areál. Tobias jako vždycky pořád vtipkoval a pak také z něho vypadlo, že tam natáčejí show na živé album. No uvidíme, jestli se někdy živáku z MOR dočkáme, když před nedávnem vydali DVDMasters Of Rock a živák ze Sau Paula. Zazněly klasické songy, které hrají neustále dokola, už by mohli repertoár trochu obměnit a hrát taky něco ze starší tvorby. Rozhodně ale nezklamal Felix, který si dal opět perfektní sólo na bicí, tentokrát se znělkou pirátů. Tobias na konci opět slíbil, že za rok přijedou. Po Edguy jsme byli hodně vyskákaní a vyřvaní z kotle, takže jsme to zabalili a šli na kutě. Deathstars, kteří hrali po Tobiasovcích, jsme již poslouchali ze stanu.

3. Den

Sobota byla celkem nabitá. Ráno začínali tuzemské kapely – Gate Crasher a Už jsme Doma. My se však přišli podívat až na Kissin Dinamite. Tito mladí němci předvedli docela povedený set. Doslova jsem „čuměl“ na vychrtlého zpěváka, který zpíval chvílemi jako Rob Halford.. Pro mě to byl objev festivalu. A protože už bylo čas k obědu, zašli jsme do asi 4 km vzdálené hospůdky, kterou jsem znal již z loňska. Docela jsme tam poseděli, protože normální oběd velice bodnul a tři piva a hruškovice taky. Mezitím v areálu proběhli kapely Mňága a Žďorp, Legion Of The Dammed a The Sorrow.Masters Of Rock Bohužel jsme nestihli ani německé Axxis a podle ohlasů na jejich vystoupení to byla škoda. Po Axxis následovala čtveřice pouze dívčí skupiny ze Švédska - Crucified Barbara. A vězte, že se bylo na co koukat. Nejvíce jsem se těšil, až zahrají mojí oblíbenou úvodní píseň z jejich nového alba a taky jsem se dočkal. Jejich vystoupení nebylo vůbec špatné a některé velmi tvrdé riffy jasně dokazovali, že i holky umějí hrát pořádnej nářez. Navíc nemusejí předvádět nějakou extra show, ono stačí, když vylezou na pódium :) .Masters Of Rock Švédové Evergrey hráli hned po Barbaře. Tato progresivní metalová skupina nám představila jejich nové album Torn. Nedávno se kapela rozhodovala, zda pokračovat dál či ne, a myslím, že by bylo škoda, kdyby skončili, neboť, jak se mohli přesvědčit ve Vizovicích, jejich hudba si své fanoušky vždy najde. Po Evergrey nastoupili na pódium jejich sousedé z Finska – legenda Stratovarius. Ve Vizovicích se jak jinak, představili již bez mistra Tolkiho, který už pracuje na dalším projektu. A Světe div se, ono to šlo i bez něho.Masters Of Rock Kotipelto táhnul kapelu dopředu a nové songy jako Deep Unknown nebo Higher we go, se docela zalíbili a zaplněný areál to náležitě odměňoval. Nový kytarista Matias Kupiainen zastoupil Tolkiho jen s nepatrnými chybami. Vystoupení Stratovarius se mi dost líbilo a rozhodně mě nezklamali. To už bylo jedenáct hodin a pro mnohé fanoušky začala nejočekávanější kapela festivalu. Já ale k nim nepatřím a proto jsem BLIND GUARDIAN pozoroval spíše zdáli a pozorně poslouchal, co kapela předvede. Celá kapela hrála pohodově a hlavně mě uchvátil zpěv Hansiho Kusche a pak sborové refrény. O tuto kapelu se musím začít více zajímat a hlavně poslouchat – výborná hudba. Po Blindech následovala kapela Tiamat, ale protože byla už velká zima, šli jsme do stanu.

4. Den

Poslední den festivalu jsme se ze začátku potulovali po areálu a pili zlatý mok. Kapely, co hráli ráno, nás ničím nezaujali a už jsme asi byli moc unavený a šetřili energii na večer. Ráno hráli kapely Innocens, Interitus, Audrey Horne folkoví Eluveite. Poté následoval Tleskač a Schandmaul. Na první kapelu, na kterou jsem se šel podívat v neděli, byla až Heaven Shall Burn. A opravdu to nebe hořelo. Fanoušci a kapela si to velice užívali – pogovalo se,Masters Of Rock vzduchem létali dvojice bot a zpěvák se také povozil po divácích, když do nich skočil. Po této bandě přišli na řadu němečtí Die Happy. Tuto kapelu jsem viděl již na MOR 07 a to mi stačilo. Sice se Marta Jandová snažila ze všech sil, ale jejich koncert se mi nelíbil. Proto jsem raději odešel do stanu připravit se na poslední tři kapely festivalu. Za nedlouho pak hrála kapela Voivod. Abych pravdu řekl, čekal sem od této skupiny o dost více, možná to je také tím, že měli hodně přebuzený a nevyvážený zvuk. Asi v půlce jsem musel odejít na pivko a jídlo. To co následovalo pak, byl pro mě velký zážitek. Na tuto kapelu jsem musel jít. Bylo něco po deváté hodině a melodičtí death-metalový Arch Enemy mohli začít s blonďatou královnou pekel Angelou Gossow za mikrofónem. Zaznělo intro, pak sirény a Blood On Your Hands jako první song. Rozpoutalo se pravé peklo a show začala. Arch enemy zahráli více méně ty samé písně, které jsou k vidění na jejich novém dvd – Tyrants of the Rising Sun. Zde však byli omezeni časově – měli pouze hodinu. Zahráli songy jako Dead Eyes see no future, Taking Back My soul, Enemy Within, neboMasters Of Rock We will Rise a samozřejmě Nemesis a Fields Of Desolation na závěr. Pro mě asi největší zážitek z MOR. Po Arch Enemy nás poctila návštěvou také legenda EUROPE. Tato skupina na závěr festivalu předvedla skvělý výkon a rozhoupali celý areál. Poslední hitovka The Final Countdown pak byla tečkou za celým festivalem. Po Europe se začalo vylidňovat a mnozí odjížděli, další šli spát, jiní naopak zamířili do hospod.

5. Den – Závěr

Ráno jsme s Tomášem nasedli na vlak a odjížděli směr Otrokovice. Odtud pak autem s bratrem a Monikou domů. Letošní Masters of rock opět utekl jako voda. Myslím, že organizace festivalu se každý rok zlepšuje. Nezbývá nám nic jiného než se těšit na další ročník. Tento rok jsem si maximálně užil. Takže zase za rok ve Vizovicích.

Zde jsou odkazy na fotky a videa:
Fotogalerie 1 – tyto fotky sem použil v reportu
Fotogalerie 2
Fotogalerie 3
Edguy – save me
Nightwish – Amaranth
Arch Enemy – Taking back my soul
Europe – Final Countdown
Dragonforce


Publikováno: Červenec 15, 2009 v 7:53 1 703 zobrazení Tiskworks on Wordpress, Design by Michal Horák 2011, kontakt: horakmi@gmail.com piranha SilveryMoon