facebook twitter rss
Navštivte kapely, kde hraju:

Grafika část 1. – Rasterová grafika

V dnešním tutoriálu se zaměříme na úpravu fotek pomocí programu Adobe Photoshop. Ukážeme si, jak pracovat s vrstvami, jak měnit barevné rozložení a jak jednoduše retušovat fotografie.

Tento tutoriál je i součástí mé práce do školy na předmět MGA (Multimediální a grafické aplikace).

Zadání úlohy:

K vybranému typu lodi (jachty) vyberte fotografii v dostatečné kvalitě na které by měla být vyfocena zešikma s několika lidmi na palubě. Vybrané fotografie upravte tak, abyste splnili následující úkoly

  • U fotografie změňte pozadí. Nahraďte moře na horizontu zemí či naopak.
  • Vyretušujte jednu z postav na lodi, tak aby tak vůbec nebyla.
  • Změňte barvu částí lodi.
  • Přidejte text na bok lodi.
  • Upravte barevné podání vrstev, snažte se barevně sjednotit jednotlivé vrstvy, aby nebylo poznat, že každá pochází s jiné fotografie. Ořízněte a upravte fotografie tak, aby měly vhodnou kompozici.

Postup

Původní soubory

jachta: zdroj: http://www.bluewater.ae/assets/models/5200BlueHull1205.jpg

 

lod

pláž: zdroj: http://www.cgtextures.com/getfile.php/Landscapes0159_L.jpg?id=24727&s=l&PHPSESSID=k15n7vna5qjo6s9qb0vd7lf6d6

lod

U fotografie změňte pozadí. Nahraďte moře na horizontu zemí či naopak

U prvního úkolu jsem se rozhodl, že nahradím pozadí fotografie s jachtou tak, že ho nahradím zemí z druhého obrázku. Nejprve bylo třeba upravit velikost obrázku se zemí tak, aby oba obrázky na sebe dobře „seděly“.

Obrázek se zemí jsem upravil tak, aby palmy v pravo nebyly vůbec vidět a zůstal jen ostrov v pozadí. Je tedy třeba otevřít nejprve obrázek s vybranou lodí a do nové vrstvy (ctrl + shift + n) vložit obrázek se zemí. Tuto novou vrstvu pak následně upravit podle potřeby (ctrl + t) .

Dalším krokem je odstranit nechtěné moře z druhého obrázku, tak aby nám zůstala pouze pevnina bez moře. Toho docílíme tak, že pomocí nástroje (laso, guma) nepotřebnou část obrázku vybereme a poté smažeme.

Nyní, když máme už upravenou zem. Pomocí kombinace stiknutí klávesy ctrl a kliknutí do okénka náhledu v paletě vrstev, vybereme pouze nesmazanou část obrázku (nebo můžeme použít z meu Select – Load Selection [políčko add new selection] – OK). Poté vrstu zneviditelníme, kliknutím na oko (Layer – Hide Layers). A porotže máme vybranou i loď, kterou smazat však nechceme, musíme pomocí nástroje laso, nebo pomocí Marquee tool ubereme část s lodí z výběru, zhruba takto:

Teď už jen stačí vymazat výběr (musí být označena vrstva s lodí) a poté pomocí kombinací nástrojů (guma, laso) musíme vymazat části oblohy, která na obrázku, ještě zbyla:

Nyní by měl obrázek vypadat takto:

Protože je ostrov v dálce, aplikoval jsem filtr Gaussian Blur s hodnotou 1,7. Poté jem trochu poupravil Levels a nakonec ještě Brightness/Contrast.

Filter – Blur – Gaussian Blur

Image – Adjustments – Levels a Brightness/Contrast

lod

lod

 

Vyretušujte jednu z postav na lodi, tak aby tak vůbec nebyla.

Při retuši jsem používal víceméně nástroj Clone Stamp tool. Tento nástroj nejprve označí místa, ze kterého bude brát „vzorky“ (stisknutí tlačítka alt a kliknutí myší) a poté nahrazujeme osobu. V mém případě jsem si označil moře a nahrazoval jsem osobu v lodi v růžuvém triku.

Tato metoda je účinná, ale je celkem časově náročná. Postupně musíme takto vyretušovat celou postavu, tak aby nebylo poznat, že tam kdy byla:

lod

lod

lod

lod

lod

Změňte barvu částí lodi

Dalším úkolem je změnit barvu lodi. Tato část se dá zvládnout celkem rychle a bez problému. Pomocí nástroje Quick selection tool vybereme část, kterou chceme vybarvit.

lod

Nyní pomocí Hue/Saturation (ctrl + U) nastavíme barvu podle svých představ. Já jsem nastavil hodnoty takto:

lod

Přidejte text na bok lodi

Přidání textu na loď je opět celkem jednoduchá záležitost. Do místa, kde chceme mít text, umístíme text (T). Já si zvolil jméno lodi Piranha. A jako písmo jsem zvolil typ Northwood High (http://www.dafont.com/northwood-high.font).

lod

Text transformujeme tak, aby byl natočen ve směru boku lodi. Na textovou vrstvu aplikujeme efekty Blending options (pravé tlačítko myši na textovou vrstvu).

Zde přidáme Outer glow:

lod

Gradient Overlay

lod

A nastavíme prolínání s ostatníma vrstvama:

lod

Následně vrstvu rasterizujeme (pravé talčítko myši na textovou vrstvu – Rasterize layer). A Poté přidáme filtr Gaussian Blur (Filer – Blur – Gaussian Blur)

lod

Výsledek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas strávený úkolem 4:30 hodin.

Použitý software: Adobe Photoshop CS5


Publikováno: Říjen 30, 2011 v 17:43 1 394 zobrazení Tiskworks on Wordpress, Design by Michal Horák 2011, kontakt: horakmi@gmail.com piranha SilveryMoon